Omnie
Natalia Zych
Jestem absolwentką studiów ekonomicznych oraz prawniczych z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze bankowym (m.in w obszarze aplikacji mobinej, obszaru UX/UI oraz Customer Experience) Od kilku lat badam czy standard plain legal language oraz legal design można zastosować w tekstach prawnych takich jak ustawy.
Moja przygoda z prostym językiem rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy pracowałam przy projekcie wdrożenia prostego języka w ING Banku Śląskim i miałam okazję uzyskać certyfikat prostej polszczyzny. Zainspirowana ideą plain legal language, postanowiłam sprawdzić czy standard prostego języka można zastosować w polskich tekstach prawnych. W 2017 r. zaczęłam prace nad rozprawą doktorską dotyczącą plain legal language w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa na Uniwersytecie Śląskim. W ramach rozprawy, eksperymentalnie „uprościłam” fragmenty prawa konsumenckiego oraz przebadałam efekty tych prac z grupą prawie 300 respondentów.
Im dłużej pracowałam nad przebudową obowiązującej ustawy, tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu jak trudne i ryzykowne jest to zadanie. Uważam, że kluczową wartością dla tego rodzaju działań jest przede wszystkim otwarta dyskusja o tym, czy w ogóle realne jest, aby ustawy w Polsce oraz inne teksty prawnicze były zrozumiałe i bardziej dostępne dla zwykłego obywatela. Nadal wierzę, że pomimo wielu wyzwań w pewnym stopniu jest to możliwe. Oczywiście nie mam gotowych rozwiązań ani tym bardziej recepty na uproszczenie tekstów prawnych. Wiem, jednak, jak cenna jest dyskusja o tym, dlatego właśnie stworzyłam to miejsce.
Znajdziecie tutaj praktyczne wskazówki dotyczące stosowania podejścia legal design oraz standardu plain legal language w tekstach prawnych i nie tylko. To miejsce, w którym dowiesz się jak łączyć design oraz prawo, tak by tworzyć treści dostępne i zrozumiałe nie tylko dla prawników.
Napisz do mnie