Dzisiaj co raz częściej zwraca się uwagę na jasność i zrozumiałość komunikacji. Dotyczy to nie tylko reklam, instrukcji obsługi czy artykułów, ale również dokumentów prawnych. Legal design to podejście do tworzenia i prezentowania umów regulaminów, a nawet aktów prawnych w sposób bardziej zrozumiały i przystępny dla użytkowników. Jego celem jest uczynienie treści prawnych bardziej dostępnych dla szerokiej grupy odbiorców, nie tylko dla prawników.
Tworzenie zrozumiałych i przystępnych tekstów prawnych nie oznacza rezygnacji z precyzji. Chodzi o to, by informacje były prezentowane w sposób, który jest dostępny dla większej liczby osób, jednocześnie zachowując merytorykę treści prawniczych.
Użytkownik w centrum
Punktem wyjścia jest zawsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań użytkownika. To oznacza, że dokumenty są tworzone z myślą o osobie, która będzie z nich korzystać. Powinniśmy tworzyć takie teksty, w których odbiorca z łatwością znajduje to czego potrzebuje. Jest w stanie zrozumieć co przeczytał. Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę zgodnie ze swoimi potrzebami.
Prostota i przejrzystość
Tworzenie zrozumiałych tekstów prawnych jest wyzwaniem, biorąc pod uwagę skomplikowaną naturę wielu kwestii prawnych oraz konieczność zachowania prawniczej precyzji i rzetelności w języku prawnym. Warto stosować zasady plain legal language (prostego języka prawnego), takie jak ograniczenie skomplikowanego słownictwa i długich zdań, dzielenie tekstu na krótkie akapity, używanie nagłówków, aby pomóc czytelnikowi w nawigacji.
Wizualizacja
Ludzki mózg przetwarza obrazy szybciej niż tekst. Dzięki wizualizacjom treść staje się bardziej atrakcyjna i łatwiejsza do zrozumienia. Skomplikowane informacje czy dane można przedstawić w formie graficznej, takiej jak wykresy czy infografiki, co sprawia, że są one bardziej zrozumiałe i przyswajalne.
Testowanie i iteracje
Bezpośrednie testy z użytkownikami to jeden z kluczowych elementów Legal Design. Dzięki temu możliwe jest zrozumienie, jak ludzie rzeczywiście rozumieją przygotowane przez Nas treści i jakie napotykają trudności. Warto tworzyć prototypy, testować je i modyfikować na podstawie zebranych opinii. W oparciu o uzyskane informacje tworzy się kolejne, lepsze, bardziej dopasowane do użytkowników wersje.
Współpraca międzydziedzinowa
Legal Design to nie tylko prawnicy. W procesie tworzenia wykorzystywana wiedza designerów, psychologów, lingwistów i wielu innych specjalistów.